Boarische Grammatik (Verbn)

Aus Wikipedia
Wexln zua: Navigation, Suach
Disambig-dark.svg Der Artikl do gheart zua Artiklsammlung iba'd Grammatik vo da Boarischn Sproch.
A Ibasicht iba olle Artikl zum Thema findt ma in Boarische Grammatik.

Der Artikl do gheart zua Artiklsammlung iba'd Grammatik vo da Boarischn Sproch. A Ibasicht iba olle Artikl zum Thema findt ma in Boarische Grammatik.

Thema vo dem Artikl han de Verbn und eana Konjugation.

Infinitiv[VE | Weakln]

D Infinitiv-Endung is normolerwais -n. Dej kose ower vaendern, je noun Laut der wou vor irer stejt. Wej des genau is, des stejt in da druntern Tabölln zo de Gechawartsforma mit drinnat.

Gegnwart[VE | Weakln]

Gem touts grammatisch de easchte, de zwoite und de dritte Person Singular und Plural. Unter de Pronomen stenga de Normolendunga, dej kinnase ower je nouch da boarisch-grammatischn Verbkategorie endern.

Kategorie Standarddeitsch
Infinitiv
Boarisch
Infinitiv
1. Person Singular 2. Person Singular 3. Person Singular 1. Person Plural 2. Person Plural 3. Person Plural
i du eă/deă, si/de/NB:dej, s/es/dees miă ees/iă/
NB:enk(s)/(de)ets/diăts
si/de/
NB:dej
-en -n ---- -st -t -n, -ma -ts -n, -nd
Normalform wetten wettn wett wettst wett wettn
WMB aa: wettma
wetts wettn
WMB aa: wettnd
…ben leben leem leb lebst lebt leem
WMB aa: leema
lebts leem
WMB aa: leemd
…gen legen leeng leg legst legt leeng
WMB aa: leengma
legts leeng
WMB aa: leengd
…den reden ree(d)n red redst redt ree(d)n
WMB aa: ree(d)ma
redts ree(d)n
WMB aa: ree(d)nd
…men, …ngen, …nen rennen renna renn rennst rennt renna(n)
WMB aa: rennma
rennts renna(n)
WMB aa: rennand
…fen, …ken, …chen hoffen, denken WMB/Süd-NB: hoffa, denka
Nord-NB/OMB/SB: hoffm, denkn
hoff, denk hoffst, denkst hofft, denkt WMB/Süd-NB: hoffa(n), denka(n)
Nord-NB/OMB/SB: hoffm, denkn
WMB aa: hoff(b)ma, dengma
hoffts, denkts WMB/Süd-NB: hoffa(n), denka(n)
Nord-NB/OMB/SB: hoffm, denkn
WMB aa: hoffand, dengand
…eln,. .ern, …nen, …men ordnen ordnan ordnat ordna(t)st ordnat ordnan ordnats ordnan
WMB aa: ordnand
unreglmasse tun doa/duan
NB: dou
dua
NB: dou
duasd
NB: doust
duad
NB: dout
dean/duan/dan
WMB aa: deama/damma/doama
NB: dejn
deads/dads/duads
WMB aa: doads
NB: dejts
dean/dan/duan
WMB aa: doand
NB: dejn
unreglmasse sein soai
NB: soaoa
bi/bin bisd
SB: bisch(d)
is
SB: isch
han/san
WMB aa: hamma/samma
SB: sein
hads/sads/seids han/san
WMB aa: hand/sand
SB: sein
unreglmasse haben hoom/hoom
NB: hoom
hob/ho/hob
NB: ho/hob
host/host
NB: host/houst
hot/hot
NB: hot/hout
hom/hom
WMB aa: hamma
NB: hom
hobts/hobts
NB: hots/houts
hom/hom
WMB aa: hammand
NB: hom
unreglmasse sehen seeng
NB: seeng/seea
seg/sig/siag
NB: siich/siia
segst/sigst/siagst
NB: sigst/siiast
segt/sigt/siagt
NB: sicht/siiat
seeng
WMB aa: seengma
NB: seeng/seea(n)
segts
NB: sechts/seeats
seeng
WMB aa: seengd
NB: seeng/seea(n)
unreglmasse gehen, stehen geeh, steeh
NB: geejh, steejh
gèh, stèh
NB: gèjh, stèjh
gèhst, stèhst
NB: gèjhst, stèjhst
gèht, stèht
NB: gèjht, stèjht
genga(n), stenga(n)
WMB aa: gemma, stemma
gèhts, stèhts
NB: gèjhts, stèjhts
genga(n), stenga(n)
WMB aa: gengand, stengand/stennand

Easschte Vagangenheit[VE | Weakln]

De easchte Vagangenheit wead in Bayern in so guad wia olle Fej mit da zwoatn umganga:

Standarddeitsch So sogt ma s af Boarisch
ich sah i hob gseng (oda a: ho / han gseng)
ich ging i bin ganga
sie floh sie is davoglaffa/davogrennd/obghaud (in Wean aa: sie is ahpascht)

Awa es gibd a boa wenige Veabn, de wos a Imperfekt hoamd:

Standarddeitsch So sogt ma s af Boarisch
ich wollte i woidd
ich war i wo/wo/woa

Untam Strich is es oba aso, dass ma, wo s geht, de zwoate Vagangenheit nemma soit! Nur wanns wirkle ned andast geht, ko ma aufs Imperfekt zruckgreifn.

Zwoate Vagangenheit mit "hom" oda "sei"[VE | Weakln]

Standarddeitsch So sogt ma s af Boarisch
gesessen, gelegen, gestanden haben gsessn, gleng, gstandn sei'
ich habe gesessen, gelegen, gestanden i bin gsessn, gleng, gstandn

Die Wörta, die wos obn gnannt wurn san, wern oba aa im östarreichischn Hochdeitsch mit "sein" gebüdet.

Dridde Vagangenheit[VE | Weakln]

Aa s Plusquamperfekt gibds im Boarischn, s wiad owa andas buidt wia im Deitschn, zwa mid de seeim Huifsveabn hoam und sei, owa andane Stellung. Es is eingtle recht oafach, statt dass des Huifsverb in da easchtn Vagangaheit steht, des jo im Boarischn quasi ned gebt, werds hoid in da zwoatn hergnumma. Des Plusquamperfekt gibts owa ned in olle Dialekte im boarischn Sprochraum.

Standarddeitsch So sogt ma s af Boarisch
ich hatte gesehen i hob gseng ghod
ich war spazierengegangen i wo spozianganga gwen
ich hatte gelebt i hob glebt ghod
ich hatte gehabt i hob ghobd ghod

Wia im Deitschn is as Veab "sei" im Plusquamperfekt zum buidn: ich war gewesn = i waa gwen

Da Konjunktiv[VE | Weakln]

Da Konjunktiv Präsens[VE | Weakln]

Da grammatische Konjunktiv Präsens kummt in Boarischn ner in a por feste Wendunga fir, wej hölfgod oda (va)göltsgod. Gnumma wird dou da Indikativ: D Muata sogt, es gejt irer guat.

Da Konjunktiv Perfekt[VE | Weakln]

Da grammatische Konjunktiv Perfekt kummt gorniat fir. Gnumma wird aa dou da Indikativ: Da Votter sogt, er hout garwat., oder aa da Konjunktiv Plusquamperfekt: Da Votter sogt, er hejt garwat.

Da Konjunktiv Plusquamperfekt[VE | Weakln]

En grammatische Konjunktiv Plusquamperfekt gits ols Konjunktiv II fir d Vagongahait: D Muater war ganga., Da Votter hejt se gwundert.

Da Konjunktiv Imperfekt[VE | Weakln]

Da grammatische Konjunktiv Imperfekt is rundum lewende, der wird ols Konjunktiv II fir d Gechawart hergnumma fir des, wos niat wirkle passirt, wos niat gwis is (Irrealis), wos ner gwinscht (Optativ), megle (Potentialis), bedingt (Konditionalis) is, und aa nu fir ondare Feinheitn in derer Oart und Wais. Der Konjunktiv tolt se in zwoa Forma af, oane dej wou mit da Endung -ad büldt wird (Oawort-Konjunktiv), und oane, dej wou mit dad umschrim wird: D Muater essad., Da Votter gangad. und D Muater dad essn., Da Votter dad gej.

D Form mit dad gejt nu waiter in de nergrod denkte Richtung. Waiters braucht'mas, wem'ma bsunders heflich sa moch: DanS a wengal zammrucka?, I hejt gern an Schwainsbroun., I dad song.. Heflich is aa da Oawort-Konjunktiv: I grejchad an Schwainsbroun., I moanad.

Da Oawort-Konjunktiv kummt in drai Forma fir, nemle: schwochs Verb + -ad, storks Verb + -ad und storks Verb one de Endung. De storkn Forma wern in de haintinga Dialekt ower imma wenga. Ersetzt werns durch de schwochn Forma, dej wou af -ad endn.

In nordboarischn Sprouchraum krejng de storkn Forma gern iwahapps wej de schwochn -ad oghengt. Waiters wern de storkn Forma durn zon ostfrenkischn Sprouchraum hi glai gor durch de schwochn ersetzt. Asgnumma han frale d Werter, dej wou koane schwochn Forma hom.

In da Tabölln ejtz is a Aswol vo Werter afgnumma, mit olle Forma, dej wous in de boarische Dialekte git. Niat olle Forma wern ower iwaroll braucht. Sa kos sugor, das oa Forma ols vakejert empfundn wern, trotzdean das wouondeascht richte han.

boarische Formagruppm Standarddeitsch boarische storke Form boarische schwoche Form boarische gmischte Form
One a storke Form in Boarischn wej de ollermaistn Verbm.
Ob a Verb in Standarddeitschn schwoch oder stork is, hout min Boarischn nix zon tou.
ich redete / ich würde reden ---- i redad ----
ich büke / ich würde backen ---- i bochad ----
One a schwoche Form, ner dej vejer Werter. ich hätte i häd, NB: i häid ---- ----
ich wäre i war ---- i warad
ich könnte i kannt, i kunnt ---- i kanntad, i kunntad
ich täte, ich würde
(schau untn)
i dad ---- ----
Werter mit storke, schwoche und gmischte Forma. Finna lejn se hainzatoch nu a por Duzad Werter. ich würde
(schau untn)
i wur i werad i wurad
ich gäbe i gab i gewad i gawad
ich fände i fand i findad i fandad
ich ginge i gang i gäad, NB: gèjad i gangad
ich stünde i stand i stäad, NB: stèjad i standad
ich käme i kam i kemmad, NB: kummad i kamad
ich ließe i liaß, NB: lejß i lossad, NB: loußad i ließad, NB: lejßad
Ba deane Werter unterschainse d Forma bedeitungsmasse a weng. ich sollte i soit, NB: i sollt i sollad i soitad, NB: i solltad
ich wollte i woit, NB: i wollt i wollad i woitad, NB: i wolltad
ich möchte i mecht i mechad, i michad ----

No zum Woad "würde": Wann nimmt ma i wua und wann i daad? Des is ganz einfach:

An so einem einem schönen Tag würde ich lange spazieren gehen.
An so am scheena Dog daad i lang spozian geh. (Umschreiwung vom Konjunktiv)
Bei diesem Ehemann würde ich sicher verrückt!
Bei dem Ma do wua i gwies naarisch! (afocha Konjunktiv vo wern)

Infinitivkonschtruktiona[VE | Weakln]

Im Standarddeitschn gebts de Meglichkeit, an Nebmsoodz noch dem Musta "um etwas zu tun" zum vawendn. Im Boarischn werd des vamiedn und stattdessn mit am Nebmsoodz mit "weil", "dass" oda "damit" umganga.

Standarddeitsch So sogt ma s auf Boarisch
Beispuisoodz Da Hintagrund Beispuisoodz Da Hintagrund
Ich gehe nach Hause, um meine Suppe zu essen. "um zu" weist auf a Absicht hi I geh hoam, weil i mei Suppn essn wui./ I geh hoam, mei Suppn z'essn. de Absicht werd durch des Verbn "woin" vadeitlicht, oda s'wead wia im deitschn a Infinitivkonstruktion heagnumma.
Ich wischte die Scheibe, um besser hindurchsehen zu können. "um zu" weist auf des Ziel vo dera Handlung hi I hob de Scheim gwischt, damid i mera sieg. durch des Wertal "damid" werd vadeitlicht, dass de Handlung a Ziel hod

Obkiazunga[VE | Weakln]