Konjugation (Grammatik)

Aus Wikipedia
Zur Navigation springen Zur Suche springen

Unta Konjugation (von lateinisch coniugatio "Vabindung"), Verbflexion, Beigung vom Zeidwoat vastähd ma in da Grammatik de Vaendarung vo am Verb (Zeidwoat) noch Meakmoin wia Person, Zoi (Numerus), Zeid (Tempus) und Gschlacht (Aktiv/Passiv).

Konjugation im Boarischn[Weakln | Am Quelltext weakln]

Im Boarischn wead de Foam vo am Zeidwoat duach de foigadn Oagnschoftn bstimmt:

Person[Weakln | Am Quelltext weakln]

Nam vo da Foam Beispui
1. Person i gäh; mia genga
2. Person du gähsd; ia gähds
3. Person ea, se, es gähd; se genga

Numerus (Zoi)[Weakln | Am Quelltext weakln]

Nam vo da Foam Beispui
Singular (Oazoi) i gäh
Plural (Meahzoi) mia genga

Modus (Oart und Weis)[Weakln | Am Quelltext weakln]

Nam vo da Foam Beispui
Indikativ (Wiaklichkeitsfoam) ea gähd
Konjunktiv
(Meglichkeitsfoam)
Konjunktiv I ea gangad
Konjunktiv II ea dad geh*
Imperativ (Befehlsform) gäh! (Sg.)
* Da Kunkunktiv II wead im Boarischn moast umschriem.

Tempus (Zeid)[Weakln | Am Quelltext weakln]

Nam vo da Foam Beispui
Plusquamperfekt (voiendade Vagangaheid) i waa ganga
Präteritum (Vagangaheid) -
Perfekt (voiendade Gengwoart) i bi ganga
Präsens (Gengwoart) i gäh
Futur I (Zuakumft) i wead geh
Futur II (voiendade Zuakumft) i wead ganga sei

Diathes (Aktiv/Passiv)[Weakln | Am Quelltext weakln]

Nam vo da Foam Beispui
Aktiv ea woscht
Passiv ea wead gwoschn

Literatua[Weakln | Am Quelltext weakln]